Förpackningsinsamling i flerbostadshus
Från och med 2027, i enlighet med regeringens beslut om fastighetsnära insamling, ska alla hushåll kunna sortera förpackningsavfall vid eller nära sin bostad. När insamlingskärlen kommer närmare bostaden blir sorteringen enklare och mer avfall kan tas om hand.
Som fastighetsägare av flerbostadshus ansvarar ni för att skapa förutsättningar för sortering av förpackningar i er fastighet. Vi hjälper gärna till att dimensionera och hitta den bästa lösningen för er.
Detta ska samlas in
Från och med 2027 ska fastighetsägare säkerställa att det finns plats för insamling av följande avfall:
- Plastförpackningar
- Pappersförpackningar
- Metallförpackningar
- Ofärgade glasförpackningar
- Färgade glasförpackningar
Insamlingen av mat- och restavfall kommer att fungera precis som tidigare.
Detta gäller för
Förändringen gäller fastigheter där flera hushåll delar på avfallshanteringen, till exempel:
- Hyreshus
- Bostadsrättsföreningar
- Samfälligheter med gemensam avfallshantering
Detta kan ni göra nu
Fastigheter som har förpackningsinsamling idag
2027 tar vi över ansvaret och möjligheten att anlita en extern entreprenör försvinner.
Under hösten 2026 kommer vi att byta ut entreprenörens befintliga kärl till våra kärl. Utifrån tillgängliga uppgifter har vi försökt matcha nuvarande kärl så att insamlingen kan fortsätta utan förändringar till och med årsskiftet. Entreprenören fortsätter att tömma till och med årsskiftet.
Från och med 1 januari 2027 tar vi över insamlingen. För att säkerställa att insamlingen fungerar som ni önskar även efter årsskiftet behöver ni beställa det abonnemang som ni vill ha från och med 2027 senast 31 maj 2026. Eventuella förändringar genomförs efter årsskiftet 2026/2027.
Kontakta våra avfallsrådgivare för att få hjälp med planering och beställning: jessica.barklid@aneby.se, alt. andreas.hagg@eksjoenergi.se.
Fastigheter som saknar förpackningsinsamling
Fastigheter som idag saknar förpackningsinsamling beräknas få detta under slutet av 2027. Vi planerar att kontakta fastighetsägare utan befintlig insamling med mer information under andra halvan av 2026. Tiderna är preliminära och kan komma att justeras.
Förpackningsinsamling i kärl
Vi erbjuder hämtning i kärl av olika storlekar.
Ni kan placera kärlen på olika sätt, till exempel i:
- Miljörum inne i byggnaden
- Fristående miljöhus
- Under skärmtak
- Kärlskåp (låsta skåp för kärlen)
Det finns inget krav på att bygga återvinningsrum eller soprum, du kan även placera behållarna utomhus på en hårdgjord yta med god framkomlighet för sopbilen.
| Kärl som erbjuds | 240 L | 370 L | 660 L |
| Papper & plast | X | X | |
| Metall | X | X | |
| Färgat & ofärgat glas | X |
| Kärlens mått | 240 L | 370 L | 660 L |
| Höjd (cm) | 105,5 | 110 | 112,5 |
| Bredd (cm) | 58 | 77 | 121 |
| Djup (cm) | 73 | 80,5 | 77,5 |
Vad kostar insamlingen?
I samband med att insamlingen övergår i kommunal regi upphör ersättning för befintlig förpackningsinsamling. I stället erbjuds ordinarie tömning av förpackningar utan kostnad enligt fastställd tömningsfrekvens, se nedan. Om ni idag erhåller ersättning innebär detta en förändring från 1 januari 2027.
Ordinarie tömningsfrekvens
Ordinarie tömningsfrekvens är avgiftsfri, oavsett antal kärl som töms.
Ordinarie tömningsfrekvens för plast- och pappersförpackningar är varannan vecka, och för metall- och glasförpackningar var åttonde vecka.
Kostnad tillkommer vid tätare tömning och extra val
Tömning med tätare tömningsfrekvens kan beställas mot kostnad, se nedan.
Dragavgift tas ut om dragvägen överstiger 3 meter. Placeringstillägg kan tillkomma vid hinder (t.ex. dörrar, höga trösklar m.m.). Avgifterna för dessa tillägg ses över inför 2027.
| Tömningskostnad per kärl och år | Var 8:e vecka | Var 4:e vecka | Varannan vecka | 1 gång i veckan | 2 ggr i veckan | 3 ggr i veckan |
| Pappersförpackningar | 0 | 0 | 0 | 2 080 | 6 240 | 10 400 |
| Plastförpackningar | 0 | 0 | 0 | 2 080 | 6 240 | 10 400 |
| Metallförpackningar | 0 | 520 | 1 040 | 3 640 | Erbjuds inte | |
| Färgade glasförpackningar | 0 | 520 | 1 040 | 3 640 | ||
| Ofärgade glasförpackningar | 0 | 520 | 1 040 | 3 640 | ||
Avgifterna i tabellen baseras på avfallsbolagens förslag till avfallstaxa för 2027.
Dimensionering
Mängden avfall påverkas av vilken typ av bostäder som är anslutna till utrymmet. Har fastigheten större lägenheter och många barnfamiljer kommer avfallsvolymerna vara större jämfört med fastigheter med många ensamhushåll.
Ni kan uppskatta behovet av kärl genom vår räknesnurra. Gå till snurran här.
När tömningen är i gång är det bra att hålla uppsikt så att kärl och tömningsintervall räcker. Ni kan alltid kontakta vår kundtjänst om något behöver justeras.
Bygger du miljörum är det viktigt att anpassa storleken på utrymmet. Lämna gärna ledig yta för eventuella ytterligare kärl om förutsättningarna förändras.
Samlokaliserade verksamheter
Om det finns en verksamhet i fastigheten som idag delar avfallsutrymme med hushållen kan verksamheten även lämna sina förpackningar där, förutsatt att fastighetsägaren beslutar att den ska omfattas av insamlingssystemet.
Om verksamheten ska ingå behöver detta anmälas i vårt beställningsformulär, eller till amaq@aneby.se.
I mejlet ska ni ange:
- Verksamhetens namn och organisationsnummer
- Fastighetsägarens namn och adress
Beställ ert abonnemang
När ni har haft kontakt med våra avfallsrådgivare och valt lösning kan ni beställa abonnemanget via vårt digitala formulär. Gå till vårt digitala formulär här.
Frågor och svar om Närsortering i flerbostadshus
Kan vi hänvisa boende till återvinningsstationer i stället?
Nej. Boende ska endast hänvisas till återvinningsstation för att lämna skrymmande förpackningsavfall av papper och plast.
Kommer full förpackningsinsamling att vara införd 1 januari 2027?
Nej. Vi arbetar intensivt med att införa FNI i våra tre kommuner, men kommer inte att vara klara den 1 januari 2027. Införandet att ske successivt under 2027.
Vi börjar med de fastigheter som redan har fastighetsnära insamling idag, eftersom nuvarande auktorisationsavtal med entreprenörer upphör den 1 januari 2027. Därefter kontaktas övriga fastighetsägare.
Målet är att fastighetsnära insamling ska vara införd i Aneby, Eksjö och Nässjö under 2027.
Kan fastighetsägare få böter om fastighetsnära insamling inte är införd i deras fastighet till den 1 januari 2027?
Nej. Det är kommunerna som ansvarar för att införa systemet för fastighetsnära insamling av förpackningar. Införandet sker stegvis under 2027. För fastigheter där fastighetsnära insamling ännu inte har införts fortsätter nuvarande insamling att fungera som vanligt tills förändringen genomförs. När fastighetsnära insamling införs gäller de regler som finns i kommunens avfallsföreskrifter.