
Textil
Textilier kan få ett nytt liv när du lämnar dem till återbruk eller insamling. Det kan vara allt från kläder och skor till hemtextilier som lakan eller gardiner. Genom att skänka, sälja eller lämna in dem bidrar du till att spara resurser och minska klimatpåverkan.
Vad kan du göra?
Att konsumera mindre, återanvända och ta hand om de textilier du redan har är det bästa. Kanske kan något lagas, sys om, säljas eller bytas med någon annan? Allt behöver inte slängas – ibland räcker det med lite nål och tråd för att ge ett plagg nytt liv.
Om du ändå har textil du vill bli av med, finns det flera alternativ:
- Ge bort till en vän eller släkting.
- Skänk hela och rena plagg till second hand.
- Lämna hela och rena textilier till Återbruket på återvinningscentralen.
- Lämna rena textilier, både hela och trasiga, på återvinningscentralen.
Sortering på återvinningscentralen
För att underlätta för frivilligorganisationerna har vi infört en särskild textilstation på återvinningscentralen. Där kan du sortera textilavfall i följande fraktioner:
- Hela textilier till Återbruket: Hela och rena textilier (kläder, accessoarer, skor och hemtextilier) som du bedömer kan återanvändas. Skänks till kommunens secondhand-butik Återbruket.
- Hela kläder: Hela och rena kläder, skor och accessoarer. Skänks till biståndsorganisation.
- Hela hemtextilier: Hela och rena hemtextilier (laka, dukar, handdukar, gardiner, m.m). Skänks till biståndsorganisation.
- Trasiga textilier: Trasiga och/eller fläckiga kläder och hemtextilier som inte lämnas för återbruk. Från 1 oktober 2026 kan du även lägga dessa i restavfallet.
Tack för att du hjälper till!
Detta kan läggas i restavfall
Exempel på textil som kan läggas i restavfallet:
- Strumpor och underkläder
- Textilier som är blöta, mögliga eller angripna av skadedjur
- Textilier som är smutsiga, fläckiga, trasiga eller uttjänta
- Trasiga skor
- Kuddar och täcken
- Mattor som inte lämpas för återbruk (lämnas på återvinningscentralen).
Vår konsumtion behöver förändras
I Sverige köper varje person i genomsnitt 13–14 kilo nyproducerade kläder och hemtextilier per år. Under de senaste decennierna har konsumtionen av nya textilier ökat kraftigt, samtidigt som kläderna används i allt kortare perioder, vilket skapar ett överflöd som belastar både insamlingssystem och återvinningsinfrastruktur.
Att producera ny textil kräver stora mängder vatten, kemikalier och energi – och medför betydande utsläpp, ofta i länder där kontrollen av utsläppen är sämre. Därför är det viktigt att vi förlänger livslängden på de textilier vi redan har, genom att laga, återanvända och skänka vidare.
Att tillverka en t-shirt (som väger cirka 130–150 gram) kräver ungefär 1 500–2 500 liter vatten, 0,5–1,0 kg kemikalier och orsakar 2,0–5,0 kg växthusgasutsläpp. I genomsnitt används en t-shirt i Sverige 30 gånger innan den slängs.
Källa: Naturvårdsverket ↗.
Bakgrund till insamlingskravet
Obligatorisk textilinsamling är ett krav från EU. Det är ett viktigt steg mot en mer hållbar och cirkulär hantering av textilier. Målet är att minska avfallet, öka återanvändningen och ta bättre vara på resurser.
Frågor och svar om textilavfall
Hur ska jag lämna in textilavfall? Ta med textilierna till återvinningscentralen, där du kan sortera på plats.
Måste textilierna vara tvättade? Ja, textilierna ska vara rena i den mån det går. Det möjliggör återbruk och skapar en bättre arbetsmiljö för personalen som eftersorterar textilierna.
Kan jag lämna skor till textilåtervinning? Olika aktörerna har olika krav för vad de ta emot, kolla därför på skyltningen för vad som gäller för respektive insamlingsbehållare. Human Bridge, som har insamling på återvinningscentralerna, tar emot skor, men endast hela. Lägg skorna ihopknutna i en separat påse.
Vad räknas som textilavfall? Nästan allt som är vävt, stickat eller tovat av textil, oavsett material, ska lämnas till återvinning. Exempel:
- Kläder och skor av textil: tröjor, skjortor, byxor, canvasskor, underkläder och strumpor.
- Hemtextil: sängkläder, handdukar, dukar och gardiner.
- Väskor av textil: handväskor, textilkassar, sminkväskor och fodral.
- Accessoarer av textil: slipsar, näsdukar, hattar och kepsar.
Kommer textilier att samlas in vid fastigheter i framtiden? Nej, vi planerar inte fastighetsnära insamling i dagsläget. Textilier måste vara torr för att kunna återbrukas eller återvinnas, och i sopkärl riskerar de att skadas av fukt.
Var lämnar jag textilier som inte går att tvätta? Idag finns det inget sätt att återbruka eller återvinna fuktiga och starkt nedsmutsade textilier. Tills vidare ska dessa därför läggas i restavfallet/energiåtervinningen.
Måste jag lämna textilier till er? Nej, hela och rena textilier går precis som tidigare jättebra att lämna till second hand, loppis, sälja eller ge bort. Ju längre kläder och textilier används, desto bättre för miljön.
Räknas städartiklar som textilavfall? Nej, Naturvårdsverkets bedömning är att städartiklar, som moppar, mikrofiberdukar och trasor, inte räknas som textilavfall, och därför ska lämnas i restavfallet.
Vad gör jag med textilier som är behandlade eller nedsmutsade med brandfarliga eller ohälsosamma ämnen? Förpacka textilier med farliga ämnen, så som spillolja, linolja, färg, bekämpningsmedel eller PFAS-ämnen, i en tät påse och lämna som farligt avfall på återvinningscentralen.
Varför ska textilierna läggas i säck? För att underlätta hantering och transport.
Kan jag blanda hela och trasiga textilier i samma påse? Nej, från 1 juli 2025 ska textiler som lämnar på återvinningscentralen på Kretsloppsgården sorteras i fraktionerna:
- Hela textilier till Återbruket: Hela och rena textilier (kläder, accessoarer, skor och hemtextilier) som du bedömer kan återanvändas. Skänks till kommunens second hand-butik Återbruket.
- Hela kläder: Hela och rena kläder, skor och accessoarer. Skänks till biståndsorganisation.
- Hela hemtextilier: Hela och rena hemtextilier (så som lakan, dukar, handdukar, gardiner, m.m). Skänks till biståndsorganisation.
- Trasiga textilier: Trasiga och/eller fläckiga kläder och hemtextilier. Går till återvinning.
Tar ni emot textilavfall från verksamheter? Vi tar emot kommunalt textilavfall, det vill säga hushållsliknande textil från verksamheter. För övrigt textilavfall får verksamheter vända sig till privata entreprenörer. Läs mer på Naturvårdsverkets hemsida ↗.
Förläng livslängden på dina textilier
Det går åt mycket vatten, kemikalier och energi för att tillverka kläder. Genom att handla mindre nytt, och ta hand om våra textiler, kan vi minska avfallet och spara på jordens resurser. Visste du att om alla invånare i Aneby kommun köper ett par jeans second hand, i stället för nya, skulle vi tillsammans spara 32 miljoner liter vatten och 53 ton CO2-utsläpp. Det motsvarar ungefär vattenförbrukningen från 500 000 femminutersduschar och koldioxidutsläppen motsvarande 6,6 varv runt jorden med en genomsnittlig bensinbil. Och om alla invånare i Aneby kommun använde sin vinterjacka ett år till skulle vi spara cirka 32 ton CO2-utsläpp. Det motsvarar produktionen av cirka 38 000 plastflaskor.
Läs om hållbar textilkonsumtion på Naturvårdsverkets hemsida ↗.